BIM Yapı Bilgi Modellemesi Nedir?

Entegre BIM - ideCAD ile Entegre Bina Bilgi Modellemesi (BIM)

BIM, Yapı Bilgi Modellemesinin kısaltmasıdır. Basitçe, bir yapının tüm bilgilerini tek bir dijital modelde saklayan ve bu model üzerinden tüm proje aşamalarını koordine eden bir sistemdir. Bu model, sadece 3 boyutlu çizimlerden öte, binanın fiziksel ve fonksiyonel özelliklerini de barındırır.

BIM'in temel prensibi, tüm paydaşların (mimarlar, inşaat mühendisleri, müteahhitler, vb.) aynı modele erişerek proje boyunca tutarlı ve koordineli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Bu sayede, hatalar ve gecikmeler en aza indirilir, proje maliyetleri ve süresi optimize edilir.

BIM'in Faydaları:

Daha az hata ve gecikme: BIM modelleri, çakışmalar ve tutarsızlıklar gibi potansiyel problemleri projenin erken aşamalarında tespit etmeye yardımcı olur. Bu da, inşaat aşamasında ortaya çıkabilecek pahalı hataları ve gecikmeleri önler.

Daha iyi iletişim ve koordinasyon: BIM, tüm paydaşların aynı modele erişerek iletişim kurmalarını ve koordineli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu da, projenin daha sorunsuz ilerlemesini ve daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Artırılmış tasarım özgürlüğü: BIM modelleri, tasarımcılara daha fazla özgürlük ve esneklik sunar. Farklı tasarım seçeneklerini kolayca deneyebilir ve en uygun olanı seçebilirler.

Daha iyi maliyet ve zaman yönetimi: BIM, proje maliyetlerini ve süresini daha iyi planlamaya ve yönetmeye yardımcı olur. Modellerden elde edilen bilgiler, malzeme miktarlarını ve işgücü gereksinimlerini daha doğru bir şekilde tahmin etmeye olanak tanır.

Geliştirilmiş bina işletmesi: BIM modelleri, binanın tüm bilgilerini içerdiğinden, işletme ve bakım aşamalarında da kullanılabilir. Bu da, binanın daha verimli bir şekilde yönetilmesine ve daha uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur.

BIM Kullanım Alanları:

 Yapı Tasarımı

Mimarlık

Yapı Mühendisliği

Yapısal Analiz

Yapısal Tasarım

Yapısal Detaylandırma 

Entegre Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) : Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (AEC) Teknolojileri Kullanan ideCAD ile , Mimari, Yapısal, Statik, Betonarme ve Çelik İmalat süreçlerinin tümünü içeren Hepsi Bir Arada Bütünleşik Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) Çözümüdür.

Diğer BIM programlarıyla yürütülen çalışmaların zorluğunu ortadan kaldıran Entegre BIM (Building Information Modeling) sayesinde, ideCAD Mimari ile ideCAD Statik arasında tam uyumluluk sağlanır. 

Böylece aynı yapı bilgi modeli üzerinde mimarlar ve mühendisler ortak çalışabilirler. Her iki taraf da kendi disiplinini ilgilendiren çizim ve hesapları ve yapar ve tüm veriler ortak bir yapı bilgi modelinde toplanır. 

 Ortak yapı bilgi modeli sayesinde, bir yerde yapılan değişiklik otomatik olarak diğer yerlere yansır; projeler arası tutarsızlık yaşanmaz, zaman kaybı ve hata riski en aza indirilir.


Ücretsiz Başlayın »

AEC için Entegre Yapı Tasarımı

Entegre BIM

ideCAD One AEC, Yapı Bilgi Modellemesi ile Mimari ve Yapısal Tasarımı Entegre eden Mimarlık Mühendislik ve İnşaat için Bütünleşik AEC Paketidir.


HEMEN SİPARİŞ VERİN »

Entegre BIM nedir?

Paydaşlar, Mimarlık, Yapı Mühendisliği, yapısal analiz, Yapısal tasarım, görselleştirmeler ve inşaat belgeleri için Entegre BIM kullanır.

Ve son olarak, Entegre BIM kullanıyorsanız avantajlarınız:

1. Değişiklikleri Kolayca İzler ve Güncellersiniz

2. Tüm proje taraflarıyla Sorunsuz bir şekilde işbirliği yaparsınız

3. Yeniden çalışmayı azaltır ve projeleri daha hızlı teslim edersiniz

4. Kârlılığı ve verimliliği en üst düzeye çıkarırsınız


Entegre Bina Bilgi Modellemesi (BIM) Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin »

BIM tam olarak nedir?

 

"B" Bina içindir, "I" Bilgi içindir, "M" Modelleme içindir

 

Yapı ; Betonarme, Çelik, Sanayi, ticari veya konut, gibi herhangi bir yapı türü olabilir

Bilgi, Yapı bileşenleri hakkında herhangi bir bilgidir; katlar, konum koordinatları, ölçüler, yapısal malzemeler, görsel malzemeler vb. olabilir

Modelleme ise tüm yapının dijital olarak inşa edilmesidir.


BIM İşbirliği Hakkında Daha Fazlasını Öğrenin »

Yapı Tasarımı için BIM

Yapı Bilgi Modellemesi ile Yapı Tasarımı


ideCAD One AEC, Yapı Bilgi Modellemesi ile Entegre Bina Tasarımı için Mimari, Yapısal Mühendislik ve Detaylandırma BIM Yazılım Paketidir.


Yapı Tasarımı için ideCAD'i keşfedin »

Mimarlık için BIM

Yapı Bilgi Modellemesi ile Mimari Tasarım

ideCAD ile Mimari Tasarım için BIM, Mimarlık, Yapı Mühendisliği İnşaat (AEC) Endüstrisinde Mimari Tasarım, Yapısal Analiz, Yapısal Tasarım, Mimari Görselleştirme, Yapısal Görselleştirme ve Yapısal Detaylandırmayı entegre eden Hepsi Bir Arada AEC Çözümüdür.


ideCAD ile Mimari için BIM'i keşfedin »

Yapı Mühendisliği için BIM

Yapı Bilgi Modellemesi ile Yapı Mühendisliği

Yapı Mühendisliğinde BIM, Mimarlık, Yapı Mühendisliği İnşaat (AEC) Endüstrisinde Yapı Mühendisliği, Yapısal Analiz, Yapısal Tasarım, Yapısal Detaylandırma, imalat ve dokümantasyonu entegre eder.


ideCAD ile Yapı Mühendisliği için BIM'i keşfedin »

Yapısal Analiz için BIM

Yapı Bilgi Modellemesi ile Yapısal Analiz


ideCAD Statik, Yapısal Analiz ve diğer birçok Entegre Yapı Bilgisi Modelleme (BIM) araçlarına sahip Hepsi Bir Arada Yapısal Mühendislik Yazılımıdır


Yapısal Analiz için BIM nedir? »

Yapısal Tasarım için BIM

Yapı Bilgi Modellemesi ile Yapısal Tasarım


ideCAD Statik, Yapısal Tasarım ve diğer birçok Entegre Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) araçlarına sahip Hepsi Bir Arada Yapısal Mühendislik Yazılımıdır


Yapısal Tasarım için BIM nedir? »

Yapısal Detaylandırma için BIM

Yapı Bilgi Modellemesi ile Yapısal Detaylandırma


ideCAD Statik, Yapısal Detaylandırma ve diğer birçok Entegre Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) araçlarına sahip Hepsi Bir Arada Yapısal Detaylandırma Yazılımıdır


Yapısal Detaylandırma için BIM Nedir? »


ideCAD ile Mimari Tasarım

Mimari için Entegre BIM

ideCAD Mimari ; Mimari Çizimler ve Yapısal Mühendisliği Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile Bütünleştiren Mimari Tasarım Yazılımıdır.


Mimari Tasarım için ideCAD'i Keşfedin »

ideCAD ile Yapı Mühendisliği

Yapı Mühendisliği için Entegre BIM

ideCAD Statik ; Yapısal Mühendislik ve Mimari Tasarımı Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile Bütünleştiren İnşaat Mühendisliği Yazılımıdır.

 

Yapısal Mühendislik için ideCAD'i Keşfedin »

ideCAD ile İmalat Çizimleri

İnşaat için Entegre BIM

ideCAD ile Mimari ve Statik Uygulama Projesi Çizimlerini, Betonarme ve Çelik Yapılar için Hepsi Bir Arada Bütünleşik Çizim Yazılımı Çözümüdür.


İmalat ve Uygulama Çizimleri için ideCAD'i inceleyin »

One AEC nedir?

Entegre BIM ve Bütünleşik iş akışları ile Binaları Tasarlayın ve Oluşturun

"Her Şey planladığınız gibi"

Entegre Yapı Tasarımı için ideCAD'i Keşfedin »

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Entegre BIM ile Yapı Bilgisi Modelleme nedir?
BIM ve Entegre BIM arasındaki fark nedir?
ideCAD ile Zaman ve Bütçe Tasarrufu Yapın

Şimdi ÜCRETSİZ Denemeye Başlayın!